Jak przygotować się do badania wariografem?

lis 27, 2019

Jakie znaczenie ma prawidłowe przygotowanie się do badania wariograficznego?

Organizm ludzki to skomplikowany instrument. W każdej sekundzie przetwarza dziesiątki informacji, podejmuje dziesiątki decyzji i kontroluje dziesiątki procesów. Z większości nie zdajemy sobie nawet sprawy, bo kontrolowane są przez autonomiczny układ nerwowy.

To właśnie reakcje autonomicznego układu nerwowego są rejestrowane i analizowane w trakcie badania wariografem. Dlatego tak ważne jest to, by w trakcie badania do maksimum ograniczyć możliwość tego, by wpływały na inne zmienne niż same pytania eksperta, który prowadzi badanie.

Na przykład, jeśli badany będzie zmęczony, bo źle spał, przeziębiony i do tego przyjdzie na badanie głodny, to cały jego organizm będzie odczuwał wzmożony dyskomfort. Organizm będzie przez całe badanie wysyłał sygnały do mózgu „jestem głodny”, „zimno mi”, „spać”. Pobudzenie organizmu tymi sygnałami zostanie zarejestrowane przez urządzenie i w efekcie wynik badania może być nierozstrzygający.

Aby zatem mieć pewność, że badanie wariograficzne będzie wiarygodne, badany powinien:

 • Być wyspany i wypoczęty. Badania nie przeprowadza się, kiedy badany jest przeziębiony lub chory, odczuwa ból, jest przemęczony. Przeciwwskazaniem jest nawet katar, który może powodować dodatkowe ruchy badanego (a także powoduje dyskomfort).
 • Zjeść normalny posiłek. Normalny, czyli taki, który nie będzie ani nadto obfity, ani zbyt skąpy. Chodzi o to, by badany ani nie odczuwał głodu, ani dyskomfortu z przejedzenia.
 • Ograniczyć stres. Oczywiście samo badanie będzie dla badanego zawsze stresujące. Jest to naturalna reakcja i ekspert prowadzący badania bierze to pod uwagę i tak kalibruje urządzenie, by ten wpływ wyeliminować. Osoba badana powinna jednak zadbać o to, by badanie wykonywać wtedy, kiedy nie podlega działaniu dodatkowego stresu, który związany jest z innymi zewnętrznymi okolicznościami lub powinna o tych okolicznościach poinformować prowadzącego badanie. Na przykład, jeśli w życiu osoby badanej wydarzyło się niedługo przed badaniem coś ważnego (np. zwolnienie z pracy, wiadomość o chorobie), to warto powiedzieć o tym prowadzącemu badanie, który weźmie to pod uwagę przy analizie wyników.

Jak zaplanować czas badania wariografem?

 • Badanie najlepiej wykonywać w godzinach przedpołudniowych. Wynika to z tego, że nasz organizm jest w tym czasie najbardziej aktywny, a nasze reakcje będą najbardziej miarodajne.
 • Średnio, badanie trwa około dwóch godzin, ale jeśli pytań będzie więcej bądź sprawa jest skomplikowana, trzeba zarezerwować sobie nieco więcej czasu.
 • Lepiej nie planować żadnych ważnych spotkań tuż po badaniu, aby, jeśli badanie się przedłuży, stres związany z możliwym spóźnieniem nie wpłynął na badanie.
 • Dla osoby badanej takie doświadczenie jest zawsze stresujące, dlatego już po badaniu warto po prostu odpocząć, odstresować się.

Badanie wariograficzne pracowników — jak ich przygotować?

Coraz więcej badań wariograficznych przeprowadzanych jest w kontekście służbowym – jako badania wstępne do pracy lub badania kontrolne, weryfikacyjne pracowników.

Przy planowaniu takich badań, pracowników należy zapoznać z całą procedurą:

 • Po pierwsze, warunkiem przeprowadzenia badań na pracowniku czy kandydacie jest uzyskanie od niego pisemnej zgody na badanie. Aby taką zgodę uzyskać oraz by sam fakt przeprowadzenia badania nie wpłynął negatywnie na morale załogi, trzeba wyjaśnić pracownikom zarówno powody przeprowadzenia badania, jak i jego procedurę.
 • Bardzo ważne jest, by pracownicy wiedzieli, że w trakcie badania nie zostaną poruszone żadne kwestie wrażliwe, takiej jak przekonania religijne czy polityczne, orientacja seksualna, czy sprawy prywatne.
 • Po drugie, należy przekazać pracownikom informacje na temat tego, jak każdy z nich powinien przygotować się do badania (informacje podane na początku niniejszego artykułu), by zwiększyć prawdopodobieństwo wiarygodności badania.
 • Po trzecie, koniecznie trzeba wykluczyć z badania wszystkie te osoby, które ze względu na określone choroby (np. epilepsję, SM, klasterowy ból głowy, encefalopatia wątrobowa niektóre zaburzenia układu krążenia lub oddychania) lub ze względu na przyjmowanie określonych leków (np. niektóre leki przeciwlękowe) nie mogą być badane wariograficznie.
 • Jeśli badanie ma być wykonane w pomieszczeniu należącym do firmy (na terenie zakładu pracy), to musi ono spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi być wyizolowane od czynników zewnętrznych i zapewnić dyskrecję. Bardzo ważne jest też to, by podczas badania panowała w nim odpowiednia temperatura i wilgotność (jeśli na przykład badanemu będzie zimno, wyniki mogą ulec zaburzeniu).

 

 

Podobne publikacje

Kłamstwo a relacje społeczne

Kłamstwo jest dość powszechnie stosowane i w zależności od moralności danej osoby może być czymś naturalnym, bądź nie. Od wieków ludzie kłamią i często nawet nieświadomie mijają się z prawdą. Psychologia oraz psychiatria zajmują się kłamstwem oraz przyczynami...

Wariograf cyfrowy a poligraf analogowy – Poznaj różnicę

Współczesny wariograf nie przypomina urządzenia, które znamy z filmów kryminalnych. Kilometry papierowej taśmy, które pokrywały się wykresami podczas badania to już przeżytek. Analogowe wariografy zastąpiono cyfrowymi, które pozwoliły na uzyskanie znacznie wyższej skuteczności badania wariografem. Na czym polega różnica między analogowym a cyfrowym wariografem i jak zmiana ta wpłynęła na efektywność badania wykrywaczem kłamstw?

Kogo bada się wariografem?

Badania „wykrywaczem kłamstw” poza sprawami karnymi, wykonywane są w szeregu spraw prywatnych, biznesowych, a także w służbach specjalnych czy policji. Kogo i w jakich sytuacjach badania się wariografem? Wariograf w instytucjach państwowych Badania wariograficzne...