Publikacje
Publikacje oraz opracowania eksperckie z zakresu badań wariograficznych
Jak wyjaśnić pracownikom potrzebę przeprowadzenia wariograficznego badania kontrolnego
Wiele firm chce przeprowadzić badanie wariograficzne wśród pracowników, ale nie wie, w jaki sposób poprowadzić komunikację, by pracownicy się nie przestraszyli, nie spadło ich morale oraz by wykazali współpracę i wyrazili zgodę na badanie. Jak rozmawiać z pracownikami? Co i w jaki sposób im przekazać?
Od czego zależy skuteczność badania wariografem?
Jak dalece można wierzyć badaniu wariograficznemu? Czy decydując się na takie badanie, będziemy mieli pewność, że dowiemy się, czy badana osoba mówi prawdę, czy kłamie? Skąd biorą się rozbieżności w wynikach badań naukowych dotyczących skuteczności wariografu?
Fałszywe oskarżenie – jak się bronić?
Niesłuszne oskarżenie o kradzież w sklepie czy pracy, pomówienie o mobbing czy przemoc to dość częste sytuacje. Jak się przed nimi bronić? Czy do obrony przed fałszywym oskarżeniem można wykorzystać badanie wariograficzne? W jakich sytuacjach można je przeprowadzić?
Badanie wariografem kandydata do pracy — co można zbadać?
W czym konkretnie może pomóc badanie wariograficzne przeprowadzane jako selekcja kandydatów do pracy?
Jakie informacje można pozyskać i jakie wnioski na ich podstawie wyciągnąć?
Odmowa badania wariografem
Szef chce przebadać nas w firmie wariografem – czy mogę odmówić? Jak powiedzieć żonie, że nie zgadzam się na wykrywacz kłamstw – tego typu pytania pojawiają się na forach i w internetowych grupach dyskusyjnych. Czy można odmówić badania wariografem i czy warto to robić?
Jakie pytania są zadawane podczas badania wariograficznego?
Prawidłowo sformułowane i zadane pytania to najważniejszy element badania wariograficznego. To one decydują o tym, czy całe badanie przyniesie odpowiedzi, na jakie czeka zlecający badanie.
Jak przygotować się do badania wariografem?
O czym powinna pamiętać osoba, która będzie poddana badaniu wykrywaczem kłamstw? Jak pracodawca powinien przygotować do badania wariografem pracowników lub kandydatów do pracy?
Kontrolne badania wariografem pracowników możliwe, ale dobrowolne
Wykorzystanie badań wariograficznych przez pracodawców nie sprowadza się jedynie do badania kandydatów do pracy podczas ich selekcji i rekrutacji. Za pomocą tej metody można też prowadzić kontrolne badania zatrudnionych pracowników – realizowane przesiewowo bądź w określonych sytuacjach. Kiedy i jaki sposób można wykorzystuje poligraf do kontroli już zatrudnionych osób?
Sygnały / symptomy zdrady a badanie wariografem
Niewierność w związku dotyczy dość dużej grupy osób. Czy zdradę można rozpoznać „gołym okiem”?
Badanie wariografem osób nieletnich
Czy można poddać dziecko badaniu poligrafem? W jakim stopniu wartościowe są takie ekspertyzy? Jak wygląda procedura badania, jeśli uczestniczą w niej osoby niepełnoletnie?