Publikacje
Publikacje oraz opracowania eksperckie z zakresu badań wariograficznych
Badanie wariografem podczas rekrutacji
Według raportu benchmarkingowego z 2017 roku: HireRight’s 2017 osiemdziesiąt pięć procent pracodawców przyłapało kandydatów do pracy na fabrykowaniu swoich życiorysów i innych dokumentów wchodzących w skład aplikacji o pracę. Ten wynik jest znacznie wyższy (o 19%) od uzyskanego w analogicznym badaniu pięć lat wcześniej.
Jak zdemaskować kłamstwo
Poniżej przedstawione rozważania nie dotyczą reakcji psychofizjologicznych, ale realiów życia codziennego, nawiązują do możliwości obrony przed zdemaskowaniem kłamstwa, i nazwaniem takiego uczynku i danej osoby po imieniu.
Skłonność do kłamstwa jako forma uzależnienia
Uzależnienie definiowane jest jako zaburzenie zdrowia fizycznego lub psychicznego, charakteryzujące się między innymi okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności; bardziej drastyczna definicja głosi, iż jest to permanentna choroba mózgu wymagająca leczenia. Według jeszcze innej – łagodniej ujmującej kwestię nałogu – jest to silna potrzeba wykonywania pewnej czynności.
Historia badań wariografem w Polsce
Pierwszy wariograf w Polsce zakupiony został w latach 30-tych, a nastąpiło to z inicjatywy Instytutu Psychologii w Warszawie – zakup wspomagany był przez Fundację Rockefellera.
Kradzieże pracownicze z magazynów i hurtowni – jak chronić mienie firmy?
„Pracownik hurtowni w Tarnobrzegu okradał pracodawcę”, „Dorobili klucz, odcięli zasilanie i ukradli artykuły za 3 miliony złotych”, „Pracownik hurtowni podejrzany o kradzież leków”, „34-latek okradał magazyn, w którym pracował” – to tylko kilka nagłówków newsów...
Wariograf cyfrowy a poligraf analogowy – Poznaj różnicę
Współczesny wariograf nie przypomina urządzenia, które znamy z filmów kryminalnych. Kilometry papierowej taśmy, które pokrywały się wykresami podczas badania to już przeżytek. Analogowe wariografy zastąpiono cyfrowymi, które pozwoliły na uzyskanie znacznie wyższej skuteczności badania wariografem. Na czym polega różnica między analogowym a cyfrowym wariografem i jak zmiana ta wpłynęła na efektywność badania wykrywaczem kłamstw?
Kłamstwo a relacje społeczne
Kłamstwo jest dość powszechnie stosowane i w zależności od moralności danej osoby może być czymś naturalnym, bądź nie. Od wieków ludzie kłamią i często nawet nieświadomie mijają się z prawdą. Psychologia oraz psychiatria zajmują się kłamstwem oraz przyczynami...
Mitomania – Co to jest? Jak wygląda życie mitomana? Diagnoza, Leczenie, Przyczyny
Notoryczny kłamca w literaturze naukowej bywa określany jako mitoman. Wbrew pozorom, mitomania jest bardzo powszechnym zjawiskiem, które stale znajduje się pod lupą naukowców. Można ją spotkać w opracowaniach także pod nazwą patologicznego kłamstwa, pseudologii...
Na czym polega badanie wariografem?
Opleciony kablami, z palcami dłoni wsuniętymi w czujniki i ciśnieniomierzem na ramieniu, siedzi przy biurku i spocony ze strachu odpowiada na suche pytania badacza. Obok maszyna rysuje skomplikowany wzór krzywych na wielkich płachtach materiału. Taki obraz człowieka który przechodzi badanie wariograficznego dały nam media i filmy kryminalne. Na czym w praktyce faktycznie polega badanie wariografem? Co mierzy wariograf?
Zastosowanie profilowania psychologicznego w testach wariografem
Wraz z postępem technologii, integracja psychologii w wykrywaniu kłamstwa staje się coraz bardziej istotna. W tym artykule zanurzamy się w rolę profilowania psychologicznego, analizując, jak zwiększa ono dokładność i niezawodność wyników wariografu. Czy jesteś...